Etätyökalujen hyödyntäminen järjestöissä

Tällä hetkellä Suomessa ja melkein kaikissa muissakin maissa on päällä aivan poikkeuksellinen tilanne
Kaikkien yhteiskunnan jäsenten ja toimijoiden on sopeutettava toimintaansa vallitsevaan tilanteeseen
Lähdin pohtimaanmillaista järjestöjen toiminta voisi olla karanteenin ja kotonapysymissuositusten vallitessa.

Yhdistyksen hallituksen kokoukset järjestyvät etätyökaluillakinkuten Skypen, Microsoft Teamsin tai Zoomin 
avullaTutuin näistä lienee ihmisille Skype, mutta mikään vaihtoehdoista ei ole mahdottoman hankala
Kokouksen osallistujat saavat sähköpostilla linkin osallistua kokoukseen ja se avautuu selaimessaTyökalut 
mahdollistavat myös näytön jakamiseneli esityslista voi olla kaikkien näytöllä.  Työkaluissa on myös chat-ominaisuus. Kameran päällä olo voi tuoda kokoukseen välittömämpää tunnelmaakun ihmiset näkevät 
toisensamutta tällä hetkellä ohjelmissa on niin paljon käyttäjiäettä yhteys voi pelittää paremminjos videotpidetään kiinni
Myös perinteisillä sähköpostikokouksilla voi olla paikkansa 

Vielä tällä hetkellä keliakiayhdistysten säännöt eivät 
mahdollista kevätkokouksen pitämistä etänä. Koska koronaepidemia sattui kevääseen, on monella yhdistyksellä nyt edessä kevätkokouksen siirtäminen. Näin suosittelee myös 
Keliakialiitto, ja Uudenmaan keliakiayhdistyksen päätti siirtää kevätkokouksensa syykuulle. SOSTEn lakimies ohjeistaa 
Yhdistystoiminnassa, kuten keliakiayhdistyksissäkin, toimii aktiiveina paljon iäkkäämpää väestöä, jotka haluavat antaa eläkkeellä aikaansa tärkeäksi kokemalleen asialle. Vallitseva tilanne tarjoaa tilaisuuden opetella käyttämäään näitä uusia etätyökaluja - joskus pakko on paras motivaattori. Toki on ymmärrettävä, että kaikilla ei ole tarvittavaa laitteistoa, tietokonetta tai edes sähköpostiosoitetta eikä tarvittavaa osaamista. Se, miten pidämme kaikki edelleen mukana yhdistystoiminnassa, onkin erittäin ajankohtainen kysymys. 

Toinen haaste on, miten voidaan  edelleen toteuttaa järjestöjen tarkoitustaUudenmaan keliakiayhdistyksen tehtävät sääntöjen 
mukaan: 
-järjestää neuvonta- ja koulutustoimintaa (mahdollista etänä) 
-vertaistukitoimintaa (mahdollista etänä) 
-virkistystoimintaa (millaista tämä voisi olla etänä?)   
sekä 
-tiedottaa ja julkaista jäsentiedotetta (mahdollista etänä) 
-harjoittaa keliakiaa sairastavien paikallistason edunvalvontaa (mahdollista etänä
-tehdä yhteistyötä terveydenhuollonravitsemissektorinkaupan ja viranomaisten sekä muiden 
yhdistysten kanssa (mahdollista etänä). 


Kun tätä listaa tarkastelee, käy nopeasti ilmi, että melkein kaikkea järjestön toimintaa voidaan järjestää myös erilaisten etätyökalujen avulla, puhelimessa, sähköpostilla, somessa jne. Nyt tarvitaan uusia ideoita ja venymiskykyä niin järjestöjen kuin jäsenienkin puolelta. Pohditaan yhdessä, millaisia etäyhteyksillä tapahtuvia toimintoja voisimme järjestää! Olisiko tarvetta perustaa vertaistukiryhmä jäsenille esim. Facebookissa tai Whatsapp-ryhmä? Järjestetäänkö gluteeniton ilta videopuhelun avulla? Millaista jäsentoimintaa sinä toivoisit yhdistykseltäsi tänä poikkeuksellisena aikana? 

Marjo Yli-Koski, Uudenmaan keliakiayhdistyksen järjestösihteeri

Kommentit

Oma kuva
Uudenmaan keliakiayhdistys
Toimintamme edistää keliaakikoiden, ihokeliaakikoiden ja muiden gluteenitonta ruokavaliota tarvitsevien hyvinvointia ja motivoi sairauden hyvään hoitoon tarjoamalla tietoa ja vertaistukea. Yhdistyksemme lisää keliakian tunnettuutta toiminta-alueella. Järjestämme Uudellamaalla gluteenittomia tapahtumia, mm. vierailuja, luentoja, kokkauskursseja, lastentapahtumia ja tuote-esittelyjä. Olemme mukana myös muiden järjestämissä terveyteen liittyvissä tapahtumissa. Tervetuloa mukaan yhdistyksemme toimintaan ja tekemään yhdessä! Lisätietoja: https://uusimaa.keliakiayhdistys.fi/